czwartek, 29 maja 2014

Wycieczka #10 - Szlakiem Czarnych Jagód

Trasa:

Bila Voda → Przełęcz Różaniec → Krowia Góra Mała i Wielka → Borówkowa Góra → Biała Skała → Rozdroże pod Białą Skałą → Wysoki Kamień → Rozdroże pod Białą Skałą → Safarowa Skała → Bila Voda

Czas przejścia: 5,5 - 6h

Długość trasy: ok. 18 km



Odcinek Szlak Czas
1 Bila Voda – Borówkowa Góra czerwony 2h 30 min
2 Borówkowa Góra – Rozdroże pod Białą Skałą czerwony 30 min
3 Rozdroże pod Białą Skałą – Wysoki Kamień czerwony 25 min
4 Wysoki Kamień – Rozdroże pod Białą Skała czerwony 35 min
5 Rozdroże pod Białą Skałą – Safarowa Skała zielony 30 min
6 Safarowa Skała – Bila Voda zielony 1h 30 min


Wycieczkę rozpoczynamy w miejscowości Bila Voda przy dawnym dworze królewny Marianny, który obecnie mieści Zakład Psychiatryczny. Znajduje się tu mały placyk, na którym można zostawić auto. Ruszamy w kierunku południowym szlakiem czerwonym [1], który szybko zostawia w tyle asfaltową drogę, przechodzi w polną, a kawałek dalej zaczyna zagłębiać się w las. Przez ponad godzinę prowadzić nas będzie spokojna, wygodna, biegnąca delikatnie pod górę leśna droga. Gdy dotrzemy na Przełęcz Różaniec rozpocznie się trudniejsza część wspinaczki – nadal szlakiem czerwonym [1] – na szczyt Borówkowej Góry. Godzina marszu pod górę, może troszkę dłużej, może więc wycisnąć z nas pierwsze większe krople potu na tej wyprawie. Podejście nie jest bardzo strome, ale utrzymuje się na dość długim odcinku, w związku z czym nie warto narzucać zbyt dużego tempa. W drodze na górę miniemy szczyty Krowiej Góry Małej i Krowiej Góry Wielkiej. Fakt ten potwierdzą nam większe skalne skupiska po drodze, nic więcej. Jeszcze ok. 10 minut i powinniśmy ujrzeć szczyt Borówkowej z wieńczącą go metalowo – drewnianą wieżą widokową.


Borówkowa Góra to bardzo ciekawy szczyt, który warto odwiedzić i na który warto wrócić. Nie ulega wątpliwości, że jej głównym atutem jest 25 metrowa wieża widokowa, zapewniająca panoramę widoków we wszystkich kierunkach – Góry Bardzkie, Sowie, Bystrzyckie, Masyw Śnieżnika, Jeseniki, Ryhlebskie, a także kotlina Jawornika i zbiorniki wodne Kozielno, Otmuchów i Nysa. Dawniej znajdowało się tu także schronisko – obecnie jest tylko doczepiona do wieży przybudówka z duża izbą, w której można ewentualnie przenocować, ale bez luksusów. Nie można natomiast nie wspomnieć o punkcie gastronomicznym, wybór skromny, ale tutejsze specjały warte są swojej ceny, zwłaszcza gdy popijemy zimnym czeskim piwem. Zakupów możemy bez problemu dokonać walutą z wizerunkiem orła w koronie. Na szczycie znajdziemy oczywiście bardzo dużo miejsca na odpoczynek – rozsiane wokoło polany ławeczki, również zadaszone oraz miejsca na ognisko. Dodatkowo, i pod warunkiem, że nie przeszkadzają nam spore tłumy, warto odwiedzić to miejsce w dniu 1 maja, który jest świętowany przez Czechów jako otwarcie sezonu turystyki górskiej – dużo atrakcji i pozytywnej atmosfery.


Ze szczytu schodzimy nadal szlakiem czerwonym [2], kierując się na wschód / północny – wschód w kierunku Białej Skały, a po dotarciu do przecięcia naszej drogi ze szlakiem zielonym, wciąż szlakiem czerwonym [3], w kierunku Wysokiego Kamienia. Jest to 3-kilometrowy odcinek, którego pokonanie zajmie nam około 1h. Droga prosta, biegnąca głównie lekko w dół. Zanim jednak skierujemy tam nasze kroki warto zainteresować się wspomnianą wcześniej Białą Skałą. Znajduje się ona w połowie drogi między Borówkową Górą, a przecięciem drogi ze szlakiem zielonym. Sama skała położona jest po lewej stronie szlaku, w odległości kilkudziesięciu metrów, jednak słabo widoczna i osłonięta drzewami, w związku z czym można ją łatwo przegapić. Mimo, że ukryta w lesie, jest miejscem bardzo ciekawym, oferującym ładne widoki w kierunku południowym i na pewno wartym odszukania wśród leśnej gęstwiny.


Gwarantuję jednak, że nie będzie najmniejszych problemów z odnalezieniem Wysokiego Kamienia – skalnej formacji, do której zaprowadzi nas bezpośrednio czerwony szlak [3]. Świetne miejsce na popas oraz oczywiście podziwianie widoków. Jest wysoko i pięknie, ale też niebezpiecznie – nie wszystkie krawędzie skalne zabezpieczono barierkami.


Z Wysokiego Kamienia musimy wrócić szlakiem czerwonym [4] do miejsca jego przecięcia ze szlakiem zielonym [5], który zaprowadzi nas w drogę powrotną. W tym celu skręcamy w prawo, w kierunku północnym i powoli schodzimy w dół szeroką i wygodną, choć odrobinę nudną drogą. Czeka nas też krótki fragment przez zarośla i mogą nas ogarnąć chwilowe wątpliwości czy nie zgubiliśmy szlaku, ale kawałek dalej wszystko się wyjaśni. Po 30-40 minutach dotrzemy do Safarowej Skały – ostatniej już wielkiej formacji skalnej na trasie tej wyprawy. Tu również warto wspiąć się na górę, by podziwiać widoki z płaskiego szczytu. Nie robią już jednak takiego wrażenia jak wcześniejsze – dalszy plan zasłaniają blisko położone, wyższe góry. Sama wspinaczka na górę należy do bardzo stromych i kamienistych.


Safarową Skałę opuszczamy szlakiem zielonym [6], który już asfaltową dróżką zaprowadzi nas, aż do końca wycieczki przy Szpitalu Psychiatrycznym. Płynący po prawej stronie strumień powinien choć odrobinę uprzyjemnić nam dość długi, ponad godzinny powrót.


Opisana wycieczka na Borówkową Górę i Wysoki Kamień to średniej długości wyprawa, nie należąca jednak do bardzo wymagających. Większość trasy to wygodne, szerokie drogi, w dodatku jedyne trudniejsze podejście to odcinek między Przełęczą Różaną, a szczytem Borówkowej. Pozostała część drogi jest albo płaska, albo tylko lekko pod górę, natomiast zejścia są prawie zawsze łagodne przez co nie obciążają zbytnio nóg. Przede wszystkim jednak znajduje się na niej kilka różnorodnych punktów widokowych oraz oczywiście bufet na Borówkowej:) Zdecydowanie warto poznać tą trasę.
Dobrego szlaku ! 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz