sobota, 6 lipca 2013

Wycieczka #1 - Labirynt Błędnych Skał

Trasa:

Karłów – Skalniak – Błędne Skały – Ostra Góra – Karłów

Czas przejścia wraz z postojami:

około 5h

Na początek kilka ciekawych tras w Górach Stołowych. Przede wszystkim sieć szlaków jest tu bardzo gęsta, ścieżki są świetnie oznaczone, dojazd dogodny, a widoki jedne z najciekawszych w Sudetach. Idealne góry dla początkujących.


Wycieczkę rozpoczynamy w Karłowie [S]. Auto zostawiamy na płatnym parkingu pod Szczelińcem Wielkim (opłata jednorazowa – 5 zł) i udajemy się drogą na południe (obok znajduje się sklep spożywczy, w którym warto uzupełnić ewentualne braki w prowiancie – później takiej okazji nie będzie). Po około 10-15 minutach dochodzimy do szlakowęzła i zgodnie z oznaczeniami skręcamy w prawo na czerwony szlak [1] w stronę Błędnych Skał. Dotarcie do celu zajmie nam ok. 1h 15 minut. Początkowo idziemy lasem jednak chwilę później teren staje się bardziej otwarty (w wyniku katastrofy ekologicznej lasy obumarły na skutek skażenia – obecnie drzewostan na tych terenach powoli się odradza). Mniej więcej w połowie drogi znajduje się najwyższy punkt tego etapu wędrówki – Skalniak – 915 m n. p. m., jednak szczyt znajduje się poza szlakiem. Warto być bardziej uważnym na tym odcinku, gdyż w pewnym momencie od szlaku odchodzi słabo widoczna ścieżka prowadząca na punkt widokowy, z którego otwiera się widok na Szczelinie Wielki i okoliczne góry.


W końcu docieramy do Labiryntu Błędnych Skał, ale od strony wyjścia. Znajdziemy tu mobilny punkt gastronomiczny, w którym można coś przekąsić (np. oscypka), a przede wszystkim zakupić bilety wstępu (6zł za osobę). Z tego miejsca udajemy się nieoznakowaną ścieżką omijającą skalny labirynt od prawej strony, dzięki czemu po około 15 minutach dotrzemy do głównego wejścia. Ścieżka ta wiedzie skalnym zboczem, z którego mamy szereg pięknych widoków, przesłoniętych jednak częściowo przez drzewa, warto więc wspiąć się na jedną z wielu ułożonych po drodze skałek, aby móc docenić pełnię dostępnych widoków. 


Po wejściu do skalnego labiryntu, zaraz na początku, wybierając odnogę w lewo znajdziemy 2 punkty widokowe, natomiast ścieżka w prawo zaprowadzi nas do jednej z najciekawszych atrakcji gór stołowych – skalnego labiryntu. Przejścia w niektórych miejscach są naprawdę bardzo wąskie i już niejedna osoba w nich utknęła!


Po wyjściu obieramy drogę w lewo, zielonym szlakiem [2] w kierunku Ostrej Góry/Pasterki.
Czeka nas około 40 minut drogi przez las poprzecinanej w kilku miejscach wijącą się tędy drogą asfaltową, aż dotrzemy do wioski Ostra Góra. Znajduję się tu także granica państwa, jednak przejście jest niedostępne. Zaraz po opuszczeniu wioski czeka nas najtrudniejszy fragment wycieczki, dosyć strome podejście w górę, którego pokonanie zajmie nam około 25 minut. Po zdobyciu wzniesienia jeszcze przez kilka minut kontynuujemy połączonymi w tym miejscu szlakami zielonym i niebieskim i przy skrzyżowaniu szlaków skręcamy w prawo na niebieski szlak [3], by po opuszczeniu leśnych terenów udać się łąkami w stronę Karłowa. W połowie drogi powrotnej dołączy do naszego szlaku także szlak zielony, a całe zejście powinno nam zabrać około 40 minut. Ze szlaku schodzimy praktycznie przy samym parkingu.
 

Trasę tą oceniam jako średnio – trudną, byłaby prostsza gdyby nie dość ciężkie podejście w drugim etapie. Mimo to, nawet bez większego przygotowania nie powinna stanowić wyzwania. Warto mieć dobre buty do chodzenia po górach, gdyż droga jest nierówna i obfituje w mniejsze i większe kamienie oraz głazy. Nasza wędrówka odbyła się po dość długim okresie niepogody i deszczów, jednak szlak okazał się suchy i tylko w nielicznych miejscach natrafiliśmy na lekko podmokłe tereny, które jednak bez większych trudności można ominąć.

Jeśli natomiast chodzi o atrakcyjność wizualną trasy, to zwłaszcza w pierwszej jej połowie napotkamy kilka ciekawych punktów widokowych z ładnymi plenerami oraz robiący naprawdę niesamowite wrażenie labirynt skalny. Druga część trasy nie przyniesie już tylu emocji jednak nadal będzie to przyjemna i warta sprawdzenia trasa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz