niedziela, 17 sierpnia 2014

Szczyt - Stroma - 1166 m n.p.m.


Stroma (1166 m n.p.m.) jest jednym z wyższych i ciekawszych, jednak zdecydowanie mniej znanych szczytów w Masywie Śnieżnika. Jego wierzchołek oraz wschodnie zbocza są bardzo charakterystyczne i wyróżniają się na tle innych gór, gdyż zbudowane są z różnej wielkości skałek i głazów. Jest też tutaj, jak wskazuje nazwa, stromo i dość niebezpiecznie. Może dlatego nie przebiega tędy żaden oficjalny szlak turystyczny, a szkoda, bo widoki naprawdę robią wrażenie.
Warto dodać, że we wnętrzu tej właśnie góry znajduje się o wiele lepiej wszystkim znana Jaskinia Niedźwiedzia.







Dojście

Jeżeli posiadamy mapy, a jeszcze lepiej nawigacje dojście nie powinno stanowić większego problemu. Szczyt można zdobyć z miejscowości Kamienica lub z Kletna albo idąc niebieskim szlakiem od Schroniska pod Śnieżnikiem. Dokładniej opiszę drogę z Kletna, gdyż tą właśnie wybrałem zdobywając górę.
Rozpoczynamy wędrówkę na parkingu przed Jaskinią Niedźwiedzia, skąd udajemy się asfaltową drogą wyłączoną z ruchu w stronę wspomnianej jaskini, jednak gdy dojdziemy do dużej tablicy informacyjnej (zdjęcie poniżej) skręcamy z drogi w lewo, w szutrową ścieżkę, będącą początkiem narciarskiej trasy biegowej.


Trzymamy się cały czas głównej ścieżki, która w pewnym momencie się rozgałęzia – wybieramy drogę w lewo, pod górę (miejsce widoczne na zdjęciu poniżej).


Kawałek dalej ścieżkę przetnie inna, przez którą przebiega niebieski szlak turystyczny. Skręcamy w prawo i kierujemy się tym właśnie szlakiem, w pewnym momencie odchodzącym lekko w prawo, w leśną drogę. Tu zaczyna się trudna część wycieczki. Podejście jest strome i bardzo kamieniste, dodatkowo nierówne i wyżłobione przez płynącą tędy podczas deszczy wodę.

Wyjście na otwarty teren będzie oznaczało koniec wspinaczki. Będąc na szczycie wzniesienia musimy odnaleźć nieoznaczoną ścieżkę w prawo, jest dość szeroka, ale porośnięta trawą, więc można ją przeoczyć. W razie problemów z jej odnalezieniem - jeśli dojdziemy do miejsca z drewnianą amboną po prawej stronie, będzie to oznaczało, że już ścieżkę minęliśmy i musimy się wrócić. Sama ścieżka rozgałęzia się w pewnym momencie, wybieramy lewą odnogę i po kilku minutach powinniśmy znaleźć się na szczycie.



2 komentarze:

  1. Trzymamy się cały czas głównej ścieżki, która w pewnym momencie się rozgałęzia – wybieramy drogę w lewo, pod górę (miejsce widoczne na zdjęciu poniżej).

    OdpowiedzUsuń
  2. Może dlatego nie przebiega tędy żaden oficjalny szlak turystyczny, a szkoda, bo widoki naprawdę robią wrażenie.

    OdpowiedzUsuń